مدیریت سفر با سامانه های هوشمند حمل و نقل جاده ای
1395-04-03

مهندس سعدی مدیر کل حمل و نقل و پایانه های استان  طی بازدید مدیر کل بازرسی استان از مرکز مدیریت راههای اداره کل عنوان نمود: سفرهای هموطنان عزیز با بهره مندی از سامانه های هوشمند حمل و نقل جاده ای تسهیل و مدیریت می گردد.

ایشان در ادامه افزود : استان سمنان به دلیل موقعیت جغرافیایی خاص خود ، نزدیکی به تهران ، دارا بودن شبکه ارتباطی پیشرفته با استانهای تهران ، قم ، خراسان رضوی ، مازندران ، اصفهان ، گلستان و دارا بودن سهم عمده کریدور تهران- مشهد (بزرگراه ثامن الحجج (ع)) ، از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.

وی لزوم برنامه ریزی و مدیریت جریان ترافیک و تدوین برنامه های کوتاه مدت و بلند مدت برای افزایش ایمنی تردد ضروری دانست و تصریح کرد مدیریت سفرهای جاده ای از طرف خانواده ها و متولیان به خصوص در ایام پرتردد که بر حجم مسافرت ها افزوده می شود، می تواند از میزان تلفات بکاهد.در این میان  استفاده از سامانه های  حمل‌ونقل هوشمند سبب بهبود عملکرد سیستم حمل‌ونقل، افزایش ایمنی سفر، روانسازی جریان ترافیک و...  می‌گردد.

ایشان در ادامه با اشاره به معرفی سامانه 141 که یکی از کاملترین و مجهزترین خدمات  برای مدیریت سفر هموطنان می باشد افزود: سامانه جامع 141 با ارسال اطلاعات برخط از وضعیت راهها در خدمت مردم بوده و مخاطبان وکاربران سامانه جامع 141 از سراسر کشور با تماس تلفنی با این شماره می توانند آخرین وضعیت ترافیکی و جوی در سطح جاده ها ، محدودیتهای تردد درمحورها، مسافتهای بهینه بین شهری و بهترین ومناسب ترین مسیر را انتخاب نمایند . ازویژگیهای این شماره  ارتباط با اپراتورهای مستقر درمرکزمدیریت راههای کشور است.

مهندس سعدی با توضیح وب سایت 141 نیز گفت: اهم اطلاعاتی که از طریق این سایت با آدرس www.141.ir در اختیار کاربران قرار می گیرد نمایش  عکس های  متوالی از تصاویر دوربین های نظارتی مربوط به حداکثر 5 دقیقه قبل، نمایش آخرین وضعیت تردد برگرفته از دستگاههای ترددشماری برخط بر روی نقشه شماتیک، ارائه مسیر ومسافت بهینه با امکان انتخاب مسیرپیشنهادی دوم ، انتخاب مسیر از شهرهای بین راهی و مشاهده امکانات بین راهی از قبیل پمپ بنزین ها، مجتمع های خدماتی ورفاهی و ... است  .

مدیرکل حمل و نقل و پایانه های استان سمنان با اشاره به نرم افزار کاربردی تلفن همراه 141 نیز اظهار داشت: نسخه اندروید وios  این نرم افزار با قابلیتهای ذکر شده ازطریق سایت سازمان وفضای مجازی قابل دریافت است .

مهندس سعدی در پایان برنامه ریزی و مدیریت سفر ، استفاده بهینه مسافرین از جاذبه های سفر ، بهره مندی از امکانات مجتمع های خدماتی رفاهی در طول راههای استان ، رعایت نکات ایمنی، استراحت و توقف 15 دقیقه ای بعد از هر دو ساعت رانندگی در طول سفر از جمله راهکارهای کاهش تصادفات عنوان نمود